data wydania: | 23 września 2022 |
---|---|
dane szczegółowe: | ZOBACZ WIĘCEJ |
Płynąca z tej książki mądrość wynika z połączenia życiowego doświadczenia, wiedzy akademickiej, przyjaźni oraz silnego pragnienia, by zwyciężać. Jako sportowiec sam mierzyłem się z urazami, miałem też okazję poznać prof. McGilla, dzięki któremu całkowicie zmieniłem swoje podejście do trenowania. Jeżeli trening siłowy stanowi część twojego życia, wiedza zawarta w tej książce to game changer.
dr Michał Sawczyn, trener personalny, wykładowca AWFiS w Gdańsku
Dar kontuzji to pozycja, którą śmiało można polecić każdemu sportowcowi, trenerowi, rehabilitantowi, a nawet lekarzowi. Zawarte w niej informacje, szczypta teorii, a także pewne „mądrości treningowe" pozwalają trenować w bezpieczny sposób i osiągnąć najwyższy sportowy poziom.
Historia kontuzjowanego zawodnika Briana Carrolla to nie tylko suche fakty – opis przypadłości powstałych podczas treningów trójboju siłowego i powrotu do sprawności dzięki specjalistycznym zabiegom. To swoiste podejście do sportu, polegające na kooperatywnym sposobie myślenia i osiągania sukcesów. Współpraca Carrolla z prof. McGillem pokazuje, że uraz nie musi oznaczać końca kariery sportowej ani kończyć się operacją, nawet w przypadku kontuzji spowodowanej wieloletnim obciążaniem kręgosłupa ciężarem sięgającym pół tony.
Po lekturze tej książki czytelnik nie stanie się od razu specjalistą od bólu pleców, ale poradzi sobie w sytuacji traumatycznej; będzie wiedział, jak skutecznie rozmawiać z lekarzami, a co najważniejsze – będzie lepiej znał swoje ciało oraz mechanikę ruchu i będzie świadomy różnych zagrożeń, co pozwoli mu uniknąć kontuzji w przyszłości.
Książka zawiera konkretne ćwiczenia na określone, wcześniej dokładnie zdiagnozowane dolegliwości. Pokazuje, czego unikać, zarówno na sali treningowej, jak i w życiu codziennym; przedstawia testy, dzięki którym zmierzymy swoją zdolność wysiłkową i będziemy mogli monitorować postępy. Zwraca też uwagę na specyficzny „mindset” sportowca w okresie rehabilitacji, co pozwala znacznie skrócić proces leczenia.
Ta pozycja powinna znaleźć się na półce każdej osoby, która interesuje się optymalnym wykorzystaniem możliwości wysiłkowych ludzkiego organizmu w sporcie.
Tomasz Laszko, wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata w kulturystyce, trener i sędzia międzynarodowy trójboju siłowego oraz wyciskania leżąc
Zachęcam wszystkich zawodników sportów siłowych, zarówno tych, których kontuzja pozbawiła wszelkiej nadziei, jak i tych zdrowych, starających się jak najdłużej utrzymać dobrą formę, aby przeczytali tę książkę. Sam staram się żyć zgodnie ze słowami: „Gdzie chęć, tam i wola”, by w ten sposób osiągnąć nastawienie prawdziwego zwycięzcy. Takie podejście jest wiernym odzwierciedleniem pomysłów i idei opisanych na tych stronach. Zawarta tu wiedza pomogła Brianowi Carrollowi, pomogła mnie, a więc pomoże i wam. Profesor McGill skupia się na aspekcie naukowym, podczas gdy Brian pokazuje przydatność tej wiedzy w prawdziwym życiu. Nie ma tu za grosz fałszu. Tylko sama prawda.
Bill Kazmaier, trzykrotny zwycięzca zawodów World’s Strongest Man
Książka, którą trzymasz w rękach, opowiada o leczeniu kontuzji kręgosłupa u wybitnego sportowca, a także historię jego powrotu na szczyt. Zasady tu opisane pomogą każdemu, kto aktywnie spędza swoje dni, w wypracowaniu odporności na kontuzje, jak i w poprawie swoich wyników. W świecie sportów siłowych uraz kręgosłupa dla wielu oznacza koniec kariery. Lecz wcale nie musi tak być, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki. Poznaj historię mistrza trójboju siłowego Briana Carrolla, który przekonał się o tym na własnej skórze. To wybitny zawodnik, który podnosił ponad 500 kg w przysiadzie i 360 kg w martwym ciągu, lecz po rozległym urazie kompresyjnym kręgosłupa jego siłę przyćmił paraliżujący ból. Na szczęście los sprawił, że trafił do wiodącego eksperta od zdrowia kręgosłupa, prof. Stuarta McGilla, który pomógł mu sprowadzić jego treningi, jak i życie, z powrotem na właściwe tory i znowu stanąć na podium. W 2020 roku, kiedy to Brian startował na swoich ostatnich zawodach, jako pierwsza osoba w historii (niezależnie od masy ciała) pokonał granicę 1300 funtów (590 kg) w przysiadzie i wykonał ten bój z ciężarem 1306 funtów (592 kg)! Co ważniejsze, Brianowi przestał już dokuczać ból pleców i nie miał żadnych objawów od niemal 10 lat.
Poznaj tajniki wiedzy McGilla i Carrolla, prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie, i dowiedz się, jak samemu wrócić na szczyt po kontuzji pleców. Nieważne, czy jesteś byłym mistrzem, którego karierę pokrzyżowała kontuzja, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami siłowymi i chcesz uniknąć urazów oraz wyciągnąć z treningów jak najwięcej – wiedza przekazana na tych stronach pomoże ci osiągnąć cel. Książka zawiera ponad 200 kolorowych zdjęć oraz ilustracji pokazujących szczegółowo poprawną technikę ćwiczeń.
Książki profesora Stuarta McGilla to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat kręgosłupa i związanych z nim problemów, z jakimi borykają się na co dzień zarówno zwykli ludzie, jak i wybitni sportowcy.
Dar kontuzji to trzecia jego książka wydana w języku polskim (po Mechanice zdrowych pleców i Postaw na plecy).
Stuart McGill jest profesorem biomechaniki kręgosłupa na Uniwersytecie Waterloo. Kieruje laboratorium badającym funkcje dolnego odcinka kręgosłupa oraz zajmującym się zapobieganiem kontuzjom, rehabilitacją i treningiem sportowym. Owocami jego pracy są setki publikacji naukowych oraz trzy książki.
Pierwsza z nich, Low Back Disorders: Evidence based prevention and rehabilitation, została napisana dla lekarzy i terapeutów, by pomóc im w wyborze ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz zapobieganiu kontuzjom.
Postaw na plecy jest skierowana do trenerów i zawodników, którzy chcą poprawić wyniki sportowe i sprawność pleców, jednocześnie minimalizując ryzyko kontuzji.
Jako ostatnią McGill wydał książkę Mechanika zdrowych pleców, adresowaną do laików borykających się z bólem pleców.
Za swoją pracę otrzymał wiele nagród naukowych. Na konsultacjach zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami bólu pleców, udziela również porad – dotyczących badania oraz zmniejszania ryzyka kontuzji dolnego odcinka kręgosłupa – różnym organizacjom rządowym, prywatnym firmom i kancelariom prawnym, a także najwybitniejszym sportowcom z wielu krajów. Jego książki i nagrania prezentujące techniki pracy i ruchu można znaleźć na stronie www.backfitpro.com.
Liczba stron: | 158 |
---|---|
Oprawa: | miękka |
ISBN: | 978-83-7579-861-6 |
Data wydania: | 23 września 2022 |
Tłumacz: | Jakub Sytar |